Implanty zębowe to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Jest to jedna z dziedzin stomatologii, która rozwija się najprężniej.
Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest implant. Wiele osób błędnie uważa, że jest to sztuczny ząb. Implant to odpowiednik korzenia, który umieszczany jest w miejsce utraconego zęba. Następnie na implancie instaluje się specjalny łącznik oraz koronę ceramiczną. Dzięki takiemu zabiegowi, możemy trwale rozwiązać problem utraty zębów.
Implanty zębowe – dlaczego warto?
Implanty stomatologiczne mają wiele zalet. Przede wszystkim najlepiej uzupełniają brakujące zęby. Ich niepodważalnym atutem jest fakt, że przy zakładaniu nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów. Dodatkowo zapobiegają zanikowi kości, dają poczucie komfortu, estetyki oraz zapewniają stabilność mostów i koron. Jest to znakomite rozwiązanie, która umożliwia uniknięcie noszenia zdejmowanych protez. W przypadku konieczności wykonania protez zdejmowanych, implanty znacząco poprawiają komfort ich użytkowania poprzez zamontowanie odpowiednich elementów zatrzaskowych.
Implanty stomatologiczne – kiedy decydujemy się na to rozwiązanie?
Implanty sprawdzą się zarówno w przypadku pojedynczych ubytków jak i całkowitego bezzębia.
Czy implanty są bezpieczne?
Implanty zębowe to jak najbardziej bezpieczna i sprawdzona metoda uzupełniania ubytków zębowych. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji w której połączenie z kością nie przebiegnie pomyślnie i wówczas implant musimy usunąć. Nie wiąże się to jednak z przykrymi skutkami ubocznymi.
Powierzchnia implantów – czy ma znaczenie?
Nie każdy wie, że implanty zębowe mają różne powierzchnie. Ma to ogromny wpływ na osteointegrację, czyli proces połączenia się implantu z kością. Im bardziej szorstka powierzchnia implantu tym połączenie z kością będzie lepsze. Wszystko za sprawą faktu, że takie implanty mają na swojej powierzchni wiele maluteńkich szczelinek, w które może wnikać tkanka kostna.
Implanty zębowe – z czego są zbudowane?
Na rynku mamy dostępne różne rodzaje implantów. Mogą składać się zarówno z czystego tytanu jak i cyrkonu. Implanty cyrkonowe mają jednak swoje wady, bowiem są to implanty jednoetapowe. Oznacza to, że po ich założeniu musimy szlifować koronę zęba.
Implanty – przeciwwskazania
Mimo iż implanty zębowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie, to nie u każdego możemy wykonać taki zabieg. Przeciwwskazaniami są m.in.:
- Brak wystarczającej ilości kości
- Osteoporoza
- Niedobór witaminy D3
- Cukrzyca
- Choroby nowotworowe
- Urazy w jamie ustnej
- Alergia na stosowane materiały
- Zła higiena jamy ustnej
Kiedy możemy założyć koronę?
Korona tymczasowa może zostać założona nawet natychmiast, zwłaszcza jeśli pierw dokonujemy ekstrakcji zęba. Należy jednak pamiętać o tym, że zostanie ona zamieniona na koronę finalną, dopiero po zakończeniu procesu gojenia.
Jak dbać o implanty?
Wbrew pozorom, dbanie o implanty nie jest trudne. Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej i regularnym myciu zębów. Pomocne okaże się także stosowanie specjalnych szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Pamiętajmy również o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym.
Czy implanty mogą uczulać?
Obecnie stosujemy głównie implanty wykonane z tytanu, który jest znakomicie tolerowany przez nasz organizm.
Czy każdy stomatolog może wstawiać implanty?
Jest to bardzo ważna kwestia. Implanty powinny być wstawiane wyłącznie przez profesjonalistów, którzy mają doświadczenie i kwalifikacje w tym zakresie. Dr n. med. lek. dent. Małgorzata Wiechowska ukończyła Curiculum Implantologiczne i uzyskała licencję praktyki implantologicznej PSI oraz DSI. Dzięki temu mają Państwo pewność, że zabieg przeprowadzi doświadczona lekarz.
Czy implanty mogą być założone również u osób starszych?
Sam wiek nie stanowi przeciwwskazania do wstawienia implantów. Należy jednak pamiętać o tym, że osoby starsze często cierpią na różnego rodzaju schorzenia, które mogą uniemożliwić wykonanie zabiegu. Jeżeli jednak pacjent jest w dobrej kondycji i nie istnieją przeciwwskazania, wówczas możemy bez problemu wstawić implanty.
Jakie badania wykonujemy przed zabiegiem?
Przed wstawieniem implantów konieczne jest przeprowadzenie badań obrazowych np. tomografii komputerowej oraz badania wewnątrzustnego. Pozwoli to na dokładną ocenę kości wyrostka zębodołowego.
Czy to prawda, że brakujący ząb powinno się jak najszybciej uzupełnić implantem?
Jak najbardziej tak. W momencie gdy brakuje nam zęba, dochodzi do zaburzenia rozkładu sił zwarciowych wzdłuż łuków zębowych. Zęby mogą przechylać się w kierunku powstałej luki, co prowadzi do tworzenia się przerw między zębami oraz sprzyja zapaleniom dziąseł. Dodatkowo, w miejscu po brakującym zębie zaczyna dochodzić do zaniku kości. W późniejszym czasie może utrudnić to odbudowę protetyczną.
Zakładanie implantu – etapy
Etap I
Pierwszy etap zabiegu jest etapem chirurgicznym. Polega on na umieszczeniu implantu w kości, w wyrostku zębodołowym. Zanim jednak przystąpimy do zabiegu, należy wykonać tomografię komputerową. Na bazie badania obrazowego, lekarz może ustalić czy pacjent ma wystarczającą ilość tkanki kostnej do umieszczenia implantu. Jeżeli nie, wówczas podejmowana jest decyzja o przeprowadzeniu zabiegu odbudowy kości. Jeśli jednak ilość i stan kości jest nienaganny, wówczas można rozpocząć procedurę wszczepienia implantu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura trwa od 30 minut do 2 godzin, w zależności od przypadku oraz liczby użytych implantów. W naszym gabinecie stosujemy różnego rodzaju środki, dzięki którym pacjent przechodzi przez cały proces bez znacznych obrzęków i uciążliwych dolegliwości, co niejednokrotnie nie wymaga stosowania leków przeciwbólowych po zabiegu.
Gdy implant zostanie wprowadzony, lekarz upewnia się czy jego pozycja jest stabilna, a następnie dokonuje zszycia rany. Warto pamiętać, że implant nie będzie widoczny w jamie ustnej pacjenta. Podczas okresu gojenia będzie dochodziło do osteointegracji, czyli bezpośredniego łączenia się sztucznego korzenia z kością. Proces ten trwa ok. 2 – 3 miesiące.
Etap II
Po zakończeniu osteointegracji, możemy przystąpić do etapu drugiego. Polega on na odsłonięciu implantu i założeniu śruby gojącej, której celem jest przyspieszenie procesu związanego z gojeniem się bezpośredniego otoczenia implantu oraz wymodelowanie odpowiedniego kształtu dziąsła pod koronę protetyczną. Po około 2 tygodniach można przystąpić do założenia uzupełnień protetycznych.
Etap III
Podczas trzeciego etapu pobierane są wyciski oraz mocowany jest sztuczny ząb. Jest to bardzo ważny moment dla każdego pacjenta, bowiem podczas wizyty wybieramy kolor korony. Na ostatniej wizycie w gabinecie, do implantu przykręcany jest łącznik. Jeżeli połączenie z implantem jest stabilne, wówczas może on założyć koronę protetyczną.
Zalecenia pozabiegowe
- Przez pierwszy tydzień po zabiegu używaj bardzo miękkiej szczoteczki do zębów
- Dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej
- Regularnie przyjmuj wszystkie przepisane leki
- Używaj płynu antyseptycznego
- Stosuj zimne okłady aby ochładzać jamę ustną
- Nie pij gorących i gazowanych napojów w dniu zabiegu
- Nie jedz przez minimum 2 godziny od zabiegu
- Przez minimum 2 dni nie pal papierosów oraz nie jedz ostrych, gorących potraw
- Nie pij alkoholu przez 5 dni lub do końca przyjmowania antybiotyku
- Nie korzystaj z sauny, solarium, unikaj nagrzewania przez miesiąc
- Nie dotykaj okolicy implantu językiem ani palcami
- Przez 2 tygodnie wstrzymaj się od wysiłku fizycznego